موضوع: "خط خطی"

هتّاک

21ام اسفند, 1396

کیست که نداند سیاست روباه پیر، “تفرقه بنداز و حکومت کن” است؟! سیاست کثیفی که دستش تا مرفق به خون میلیون‌ها انسان بی‌گناه در سراسر دنیا فارغ از هر دین و مذهب و مکتب، آلوده است. هر نقطه‌ی عالم را که انگشت بگذاری و آثار تباهی ببینی؛ بی شک ردی از چشم‌آبی‌های آنگلوساکسون خواهی یافت. قتل‌عام سرخپوست‌های قبیله‌ی شایان، قحطی ساختگی در بنگال، سربریدن ویت‌گنک‌ها و جمجمه‌های ژاپنی یادگاری، تنها بخشی از صدها جنایت امپریالیزم بریتانیاست.

آنگلوساکسون‌ها خدای تردستی‌اند.هر از گاهی خرق‌العاده‌ای از آستین پُرمکرشان بیرون میکشند و ملتی را به خاک سیاه می‌نشانند.گاهی به زور سرنیزه، گاهی به زور تزویر و گاهی به زور سواری بر جهل، غده‌های سرطانی و رژیم‌های آنتی‌ملت و داعشی‌های وحشی و شیعه‌ی هتاک ساخته و پرداخته‌اند.

تمام جنایات تاریخ استعمار، تلخ و دردناک و تکان‌دهنده‌ است اما دردناک‌تر از آن، خوش رقصی هم‌وطنانی است جاه‌طلب و متعصب، به ساز ناکوک این روباه مکار؛ و دردناکتر از تمام اینها اینکه، آن که از همه بیشتر به کام استعمار، خودش را ترش و شیرین میکند و از تریبون لندن با پوند باطل انگلیسی، مبلّغ دین حق شده؛ آخوندی باشد از تبار صاحب فتوای تنباکو، میرزای شیرازی که به یک لب‌ترکردنی بساط استعمار روس را به هم ریخت و حرمسرای ناصر‌شاه را حتی، علیه وادادگی‌اش به بیگانه، شوراند.

راستی! اصلا مگر میشود دین حق را با زبان باطل تبلیغ کرد؟!

اشتراک گذاری این مطلب!

عاقل و فرزانه

15ام اسفند, 1396

آخرین باری که به یکی تذکر دادم؛ تو یک مکان عمومی بود، توی آرایشگاه. مخاطب من، خانوم آرایشگر بود.

آرایشگر که صاحب سالن هم بود؛ موسیقی مبتذلی را با ولوم بالا گذاشته بود که من اصلا دلم نمی‌خواست گوش کنم. خیلی محترمانه و شیک و مجلسی ازش خواهش کردم که ضبط را خاموش کند. هنوز آن بنده ی خدا _که بعدا محبت کرد و ضبط را هم خاموش کرد_ جواب نداده بود که طی یک واکنش تیز و بز، خانوم جوانی که اتفاقا خیلی هم قیافه اش خارج از عرف نبود چنان با کلمات گهربار و نیش و کنایه های پر مهر، خدمتم رسید که من در برابرش سوسک شدم. لامصب انگار PH.D فحاشی نامحسوسش را از معتبرترین دانشگاههای دنیا گرفته بود.


خون خونم را می خورد. به زحمت توی سالن نشسته بودم. دیگر دلم نمی‌خواست با احدی حرف بزنم. توی دلم هزار جور بد و بیراه به خودم گفتم. «نونت نبود، آبت نبود، تذکر دادنت چی بود؟! اصلا به تو چه؟! شاید یارو دلش می خواد بره جهنم، خب بذار بره! اصلا تو پنبه بکن تو گوشِت و و و و»

همان جا پشت دستم را داغ، و با خودم عهد کردم؛ «گر از این منزل ویران به سوی خانه روم؛ دگر آنجا که روم عاقل و فرزانه روم». بعد از آن دیگر سرم فقط به کار خودم بود. حتی جایی که باید حرف می زدم؛ خودم را به کوچه‌ی علی‌چپ می زدم که آقا شتر دیدی ندیدی. این میان گاهی هم حرصم در می‌آمد ولی باز خودم را تحمیق می کردم که موضوع به تو مربوط نمی شود! تو سعی کن با نخود هر آش نشدن، شخصیت کاریزماتیکَت را حفظ کنی. امر به معروف و نهی از منکر کار تو نیست؛ اهلش را می طلبد که خدا را صد هزار مرتبه شکر، بسیارند. 


مدتی گذشت و من همچنان پابند قول و قرارم بودم تا اینکه نازنین‌پسر توی خانه چنان دسته گلی آب داد که آن روی ماهم بالا آمد. قول و قرار و عهد و پیمان، به کل فراموشم شد. چنان با لنگه‌دمپایی دنبالش افتادم و اشعار حماسی خواندم که هم‌سنگش را فقط در شاهنامه‌ی فردوسی و بیت مشهورش « مرا مادرم نام مرگ تو کرد» می‌شود پیدا کرد.
بعد از ابراز لطف شدید به گل‌پسر، خُلقم تا ساعتها تنگ بود. توی خانه کسی جرأت حرف زدن نداشت. قند‌عسل، مثل رباتی که برنامه‌اش را بر مبنای مکارم اخلاق نوشته باشند؛ مودب شده بود. برای اینکه از من دلجویی کند در فواصل مختلف ۱۰ تا برچسبِ رنگیِ شکر خوردم مامان، روی در یخچال چسبانده بود. درگیری و بدخلقی که از تب‌و‌تاب افتاد و اوضاع کم‌کم رو به بهبودی رفت؛ موبایلم را برداشتم و داده‌اش را فعال، و اینستاگرام را باز کردم. اولین پست بارگزاری شد. خانمِ mirzayi یک عکسنوشته با این مضمون به اشتراک گذاشته بود:
«جاهل را نمی‌بینی مگر اینکه یا افراط کند یا تفریط»… امام علی علیه السلام

________________________________________

پ.ن: دوستی پرسیدبین ماجرای آرایشگاه و ماجرای گل پسر تو خونه چه ارتباطی هست؟دوست داشتم مخاطب خودش این نکته رو بگیره ولی خودم لو میدم :)

بعد از ماجرای آرایشگاه تصمیم گرفته شد دیگه به هیچ احد الناسی تذکری داده نشه که این غلطه و بعدها در مقابل دسته گل آقا پسر، مادر به جای اینکه برخورد مناسب و با آرامش داشته باشه، چنان از کوره در میره و تذکر (!) که هیچ، قصد جون بچه رو میکنه که این هم غلطه.

 

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!

چند حبه گیلاس بیشتر

12ام اسفند, 1396

 در حالیکه لباسها را یکی یکی برانداز میکرد، گفت:” خوبه آرزو، دستت درد نکنه. الهی هر چی از خدا بخوای بهت بده. میدونی تو همین  نخیلات چقدر آدم فقیر هست؟! به داداش حسن ت که میگم باور نمیکنه” آرزو گفت:” خدا عاقبت همه رو ختم به خیر کنه”

_میگه مگه میشه آدم کشاورز باشه و هیچی واسه خوردن نداشته باشه؟!

_راستش برا منم سواله. نخلستونیا که وضعشون توپه یعنی  تا بوده اینطور بوده حالا چرا یه دفه اینجوری شدن؟!

ادامه »

به روایتی دیگر

8ام اسفند, 1396

بعد چند روز که از پسِ پرده های ضخیم و در و پنجره های درز گرفته حتی داخل خانه هم دهان و بینی تان را با ماسک و شال و چفیه گرفته بودید اما باز هم سرفه میکردید؛ بالاخره توانستید توی حیاط، زیر سقف آسمان بروید و دستهاتان را در امتداد افق، کاملا از هم باز کنید و رو به آسمان آبی، چشم بسته، لبخند به لب، نفس عمیقِ عمیقِ عمیق بکشید!

چشم هایت را باز کردی. دلت پشمک خواست. دستت را دراز کردی تا از کاسه ی بزرگ آبی، قدری پشمک برداری. دستت کوتاه بود! نکند دیگر این کاسه ی آبی و پشمک سفیدش را نبینید؟! بیچاره بچه ها که همیشه فقط کاسه ی گِلی پر از خاک دیده اند! نفست دوباره گرفت. آب دهانت در گلویت جست و به سرفه افتادی. سرفه کردی و دویدی و حسین را با صدای گرفته؛ بریده بریده صدا زدی.

_ چی شده مامان؟!

_ بیا… بیرون! بیا… آسِ… مونو… ببین!

چشمت گوشی موبایل را میجست؛ توی طاقچه، روی میز سیاه تلویزیون، روی کاناپه ی مخمل آبی و کوسن های گل گلی اش. از آبسردکن، ته فنجانِ سحر آب ولرم ریختی و آرام آرام قورت دادی. سیم هندزفری از بالای میز عسلی گوشه ی هال آویزان بود. سیم اش را کندی و گوشه ای پرت کردی و گوشی به دست، سمت حیاط دویدی. حسین هم آنجا بود. داشت به آسمان نگاه میکرد. جا به جا شدی. چشم گرداندی. آفتاب چشمت را میزد. گوشه ی آسمان، پشت به آفتاب یک تکه پشمک کوچولوی خوشمزه پیدا کردی. فوکوس کردی و عکسش را انداختی. حالا دیگر سند اثبات ادعایت توی دستت بود. آسمان شما آبی خوشرنگ بوده؛ نه نارنجی خاکی!

حسین لبخندی زد و برگشت تو که امتحان مطالعات اجتماعی اش را بخواند.

______________________________

پ.ن: سعی کردم “آسمان ما نارنجی نیست” رو به روایت بهتری بنویسم. خب مگه چیه؟! تمرینه دیگه :)

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!

بادمجان کبابی

1ام اسفند, 1396

ساعت از سه ی نیمه شب گذشته است. من، کنار پنجره نشسته؛ مشغولم. پستهای بلاگم را چک میکنم. بوی بادمجان کباب شده، از پنجره ی بسته میگذرد و فضای هال را پر میکند. نیمه شب و بادمجان کبابی؟! ” یعنی کار کی میتونه باشه؟!” کلیشه ی معروف فیلم های دهه ی بوق را زیر لب میگویم. دستم را زیر چانه ام ستون میکنم. چشم میگردانم. چیزی دستگیرم نمیشود. دلم میخواهد. شاید هم خر داغ کرده اند!

 

_______________________________

پ.ن: کامپیوتر رو که خاموش کردم، رفتم تو آشپزخونه و دیدم که واقعا خر داغ میکنند! کتری کوچولوی برنجی رو که توش واسه زینبم دارچین دم داده بودم؛ جزغاله شده بود! :))))

 

اشتراک گذاری این مطلب!

 
نوروز 97